Ndërlidhjet

PEKIN


Kina është e vendosur të angazhohet në betejën kundër nxehjes globale, por zhvillimi ekonomik i vendit sërisht mbetet qëllimi kryesor. Kjo është bërë e ditur nga zyrtarët kinezë në të parën konferencë për hartimin e planeve për të përballuar sfidat e shkaktuara nga ngrohja globale.
Ngrohja globale do jetë dhe një nga temat në takimin e G8-ës, derisa presidenti Bush propozoi pak ditë më parë që Kina dhe India të jenë pjesë e planeve për zvogëlimin e dioksidit të karbonit.
XS
SM
MD
LG