Ndërlidhjet

TIRANË


Rreth orës 9:30 presidenti amerikan George Bush, i shoqëruar nga Zonja e Parë, Laura Bush ka arritur për vizitë në Tiranë.
Kjo është vizita e parë e një presidenti amerikan në Shqipëri dhe si e tillë është cilësuar si një ngjarje historike dhe kulmore në marrëdhëniet e Shteteve të Bashkuara dhe Shqipërisë.
Agjencitë e lajmeve duke transmetuar lajmin për arritjen e presidentit Bush në Tiranë kanë raportuar se atje presidentit amerikan i është bërë një pritje e jashtëzakonisht e ngrohtë.
Agjencia e lajmeve AP para pak castesh ka raportuar se për dallim nga Roma, ku presidenti Bush la pas vetes mijëra protestues, në Tiranë Bush është pritur si hero.
Presidenti Bush fillimisht është takuar dhe ka biseduar me presidentin Moisiu, ndërsa në këto caste sapo përfundoi biseda me kryeministrin Berisha.
XS
SM
MD
LG