Ndërlidhjet

TIRANË


Ka përfunduar vizita e presidentit të SHBA-ve, Xhorxh Bush në Shqipëri. Presidenti amerikan Xhorxh Bush ka ripërsëritur mbështjetjen për pavarësinë e Kosovës. Bush i bëri këto komente në konferencën për shtyp në Tiranë pas takimit me kryeministrin Berisha. "Çështja është nëse do të vazhdojmë me dialog pa kufi për një çështje për të cilën ne vetëm se e kemi marrë vendimin" tha Bush për të shtuar se " jam i shqetësuar nëse nuk i përmbushim pritjet në Kosovë, prandaj ne do ta shtyjmë përpara procesin." Çfarëdo lloj bisedime të mundshme që do të ketë, duhet ta kenë për cak pavarësinë e Kosovës" shtoi Bush. Presidenti amerikan ka kërkuar nga Shqipëria që të ndihmojë në ruajtjen e qetësisë dhe paqës në Kosovë derisa ajo po lëvizë drejt pavarësisë. Bush shprehu mbështetjen e tij edhe për anëtarësimin e Shqipërisë në NATO duke thënë se vendi tij ka dëshirë të thellë ta shohë Shqipërinë në aleancën veri atlantike. Ai theksoi rëndësinë e vazhdimit të reformave. Nga ana tjetër kryeministri Sali Berisha përsërit përkushtimin e Shqipërisë për reformat dhe rëndësinë e pavarësisë së Kosovës. Po sot Presidenti Bush është takuar dhe ka biseduar me presidentin Moisiu nga i cili edhe u dekurua me dekoratën më të lartë të shtetit shqiptarë "Urdhëri i Flamurit".
XS
SM
MD
LG