Ndërlidhjet

ZAGREB


Sot në Zagreb filloi gjykimi për krime lufte i dy ish gjeneralëve kroatë. Mirko Noraç dhe Rahim Ademi akuzohen se kanë lejuar trupat e tyre të vrasin civilë serbë gjatë një operacioni ushtarak në vitin 1993. Të dy gjeneralët u deklaruan të pafajshëm.
Ky është gjykimi i parë për krime lufte që Tribunali i Hagës e transferoi në Kroaci.
XS
SM
MD
LG