Ndërlidhjet

HAGË


Ish gjenerali serb Vlastimir Gjorgjeviq ka vendosur sot në paraqitjen e parë para Tribunalit të Hagës, që të shtyje për një muaj deklarimin e tij lidhur me akuzën për krime lufte ndaj shqiptarëve në vitin 1999. Në pyetjen e gjykatësit nëse e pranon fajësinë, Gjorgjeviq tha se do të deklarohet pas 1 muaji sepse nuk e ka zgjidhur çështjen e avokatit të përhershëm. Ish zëvëndësministri i Brendshëm serb u arrestua ditë më parë në Mal të Zi.
Ai akuzohet se nën komandën e tij janë kryer vrasjet e më shumë se 700 shqiptarëve të Kosovës si dhe dëbimi i më se 800 mijë të tjerëve.
XS
SM
MD
LG