Ndërlidhjet

HELSINKI


I dërguari i Kombeve të Bashkuara, Marti Ahtisari tha sot se beson që Rusia do të përdorte veton në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për ta penguar propozimin e tij për pavarësinë e Kosovës. Në një intervistë për radion finlandeze, ish presidenti i Finlandës, tha se beson që Kosova do të jetë e pavarur këtë vit, mundësisht me mbështjetjen e SHBA-ve dhe Bashkimit Evropian. Ahtisari gjithashtu shfaqi bindjen se qëndrimi i Moskës do ta dobësonte autoritetin e Kombeve të Bashkuara. Muajin e kaluar Ahtisari shprehu dyshimin se Rusia do t'i vinte veto propozimit të tij. Mbrëmë në Paris ministri i Jashtëm, Bernar Kushner i ka përsëritur Ahtisarit propozimin e presidentit Sarkozy që zgjidhja e statusit të shtyhet për disa muaj.
XS
SM
MD
LG