Ndërlidhjet

TRIPOLI


Fondacioni Kadafi në Libi njofton se ka arritur një marrëveshje me familjet e fëmijëve të prekur nga virusi HIV, të cilat kanë pranuar një kompensim financiar prej 1 milionë dollarësh për familje.
Për infektimin e mbi 400 fëmijëve libinë me virusin HIV akuzohen 5 infermiere bullgare dhe një mjek palestinez.
Ata janë dënuar me vdekje nga gjykatat libiane, derisa bashkësia ndërkombëtare kërkon lirimin e tyre.
Pritet që vendimi mbi personelin mjekësor të dënuar me vdekje të merret nesër.
XS
SM
MD
LG