Ndërlidhjet

HAGË


Sot ka vazhduar në Gjykatën e Hagës për ish Jugosllavinë gjykimi i gjeneralit serb, Vlastimir Gjorgjevic.
58 vjecari akuzohet për përfshirje në dëbimin e dhunshëm të 800 mijë shqiptarëve të Kosovës, vrasjen e 700 shqiptarëve si dhe krime seksuale të ushtarëve nën komandën e tij.
Gjorgjevic, i cili u arrestua në qershor pas gati katër vitresh në arrati, gjatë seancës së sotme tha se nuk ishjte fajtor.
XS
SM
MD
LG