Ndërlidhjet

BRUKSEL


Bashkimi Evropian ka konfirmuar sot se po i shqyrton mundësitë për ta anashkaluar Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për statusin e Kosovës, nëse Rusia së shpejti nuk e pranon rezolutën për Kosovën. Këtë në mënyrë indirekte e ka paralajmëruar përfaqësuesi i lartë i BE-së për politikë të jashtme dhe siguri, Havier Solana. Sot në Bruksel u bë edhe takimi ndërmjet të dërguarit të posaqëm të Kombeve të Bashkuara për statusin e Kosovës, Martti Ahtisaari dhe zotit Havier Solana. U konkludua se ka pak gjasë që të miratohet propozim rezoluta e tashme për Kosovën në Këshillin e Sigurimit, kanë thënë zyrtarë të BE-së, që morën pjesë në këtë takim. "Duhet pasur durim, siç kam unë" në zgjidhjen e statusit të Kosovës, deklaroi shkurt Martti Ahtisasari pas takimit.
XS
SM
MD
LG