Ndërlidhjet

BERLIN


Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Frank Walter Steinmeier tha se në rast se nuk do të kemi një rezolutë të Kombeve të Bashkuara "po shqyrtohet marrja e hapave për të sqaruar statusin e Kosovës. Kjo përfshin dhe mundësinë e një raundi të ri bisedimesh mes Kosovës dhe Serbisë, edhe pa rezolutën e Këshillit të Sigurimit".
Ai shtoi se këto bisedime duhet të bazohen mbi raportin e presidentit Ahtisaari.
Ndërkaq homologu i tij britanik David Miliband tha se "mendojmë që zgjidhja e propozuar nga zoti Ahtisaari është baza e drejtë për të ardhmen e Kosovës".
XS
SM
MD
LG