Ndërlidhjet

TIRANË


Kuvendi në Shqipëri do të votojë sonte për herë të katërt për të zgjedhur kreun e shtetit. Në garë janë Bamir Topi i Partisë Demokratike dhe Neritan Ceka i Partisë Aleanca Demokratike. Në prag të këtij votimi përfaqësues të Partisë Demokratike kanë thënë se nuk do të tërheqin kandidatin e tyre Bamir Topi.
Eshtë e paqartë nëse shumica qeverisëse do të mund të sigurojë 84 votat e nevojshme. Afati i fundit kushtetues për zgjedhjen e presidentit është 24 korriku, në të kundërt vendi do të duhet të zhvillojë zgjedhje të parakohshme.
XS
SM
MD
LG