Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shtetet e Bashkuara dhe India kanë shpallur se kanë përmbyllur negociatat për marrëveshjen për bashkëpunimin bërthamor, për të cilën thonë se ofron të mira të jashtëzakonshme për të dy palët.
Kjo marrëveshje do ti lejoj Indisë që të ketë qasje në karburantin bërthamor të Shteteve të Bashkuara dhe në pajisje, për të parën herë në 30 vitet e fundit. Në njoftim, të dy vendet e vlerësuan marrëveshjen si "moment historik". Kritikët thonë se këto masa i dëmtojnë përpjekjet ndërkombëtare për mos zgjerim.
XS
SM
MD
LG