Ndërlidhjet

STOKHOLM


Mediat lokale të Suedisë njoftojnë se ka vdekur Ingmar Bergman i konsideruar si njëri nga regjisorët e filmit më me ndikim në botë. Familjarë të regjisorit 89 vjecar, thanë se Bergman ka vdekur në shtëpinë e tij në Suedi.
Kryeministri suedez e vlerësoi si të "pavdekshme" veprën e Bergman, e cila karkaterizohet nga tema si vetmija dhe kuptimi i jetës.
Bergaman ka fituar cmimin Oskar në kategorinë e filmit të huaj.
XS
SM
MD
LG