Ndërlidhjet

TORONTO


Kryeministri kanadez, Stephen Harper tha se Kanadaja do riforcojë sovranitetin e saj mbi Arktikun. Harper po zhvillon një turne në Arktik, vetëm një javë pasi eksploratorët rusë vendosën falmurin rus në fund të Polit të Veriut, duke pretenduar se është tokë ruse.
Besohet se Poli i Veriut ka rezerva të konsiderueshme nafte dhe gazi.
XS
SM
MD
LG