Ndërlidhjet

PRISHTINË


Lëvizja 'Vetëvendosje' i ka kundërshtuar bisedimet e reja për statusin e Kosovës, meqë sipas saj, ekipi i Prishtinës përsëri do t'i bëjë koncesione Serbisë.
"Nuk kemi asgjë kundër treshes ndërmjetësuese, por i kundërshtojmë bisedimet me Serbinë", tha njëri nga udhëheqësit e lëvizjes, Sherif Konjufca.
Ai i bëri këto komente në 6 mujorin e ngjarjeve të dhunshme të 10 shkurtit, në të cilat dy veta e humbën jetën dhe u plagosën shumë të tjerë. Udhëheqësit e lëvizjes kanë kritikuar ashpër sistemin e drejtësisë dhe institucionet në përgjithësi, duke i akuzuar "përgjegjëse për vrasjen e Arben Xheladinit dhe Mon Balajt".
XS
SM
MD
LG