Ndërlidhjet

NJU JORK


Gjeorgjia dhe Rusia kanë vazhduar me akuza të ndërsjellta pas deklaratave të Tbilisit se aeroplanë rusë kanë shkelur hapësirën ajrore të Gjeorgjisë dy herë gjatë këtij muaji.
Ambasadori i Gjeorgjisë në Kombet e Bashkuara ka akuzuar Moskën se po përdor fuqinë ushtarake ajrore për të destabilizuar një shtet demokratik. Rusia i ka hedhur poshtë akuzat.
Marrëdhëniet mes Rusisë dhe Gjeorgjisë kanë njohur vështirësi që kur në Gjeorgji ndodhi revolucioni i purpurtë, që largoi nga pushteti strukturat pro ruse.
XS
SM
MD
LG