Ndërlidhjet

ANKARA


Ish-ministri i jashtëm turk Abdullah Gyl, ka bërë betimin si presidenti i ri i vendit.Gyl, tha se do t'i mbetet besnik demokracisë dhe republikës sekulare. Ai është presidenti i parë me një të kaluar islamike në historinë e republikës sekulare të Turqisë.
BRUKSEL
Kryetari i Komisionit Evropian Hoze Manuel Baroso, ka përshëndetur zgjedhjen e Abdullah Gyl, president të Turqisë. Nëpërmjet një kumtese, Baroso ka thënë se zgjedhja e Gylit ofron mundësinë e dhënjes së imputeve pozitive Turqisë drejt proceseve integruese në BE.
XS
SM
MD
LG