Ndërlidhjet

BESLAN


Më shumë se 3.000 njerëz e përkujtuan tre vjetorin e pushtimit të shkollës në Beslan të Rusisë.
Në ditën e parë të shkollës, në vitin 2004, më shumë se 1.000 prindër, fëmijë dhe mësues u morën pengj nga kryengritësit çeçenë. Pengmarrja zgjati tre ditë pasi forcat ruse të sigurisë u vërsulën në ndërtesë. Gjatë operacionit e humbën jetën më shumë se 330 veta, shumica fëmijë.
Presidenti i Rusisë Vladimir Putin tha se populli gjithmonë duhet të mbajë në mend tragjedinë e Beslanës.
XS
SM
MD
LG