Ndërlidhjet

BEOGRAD


Shtetet e Bashkuara fuqishëm dhe parezervë mbështesin bisedimet për statusin e Kosovës. SHBA ashtu si Rusia dhe Bashkimi Evropian, vlerësojnë se zgjidhja më e mirë për Kosovësn do të ishte ajo që do të pranohej nga të dy palët, ka deklaruar ambasadori i sapoemëruar i Shteteve të Bashkuara në Beograd, Cameron Munter. Megjithatë, Munter ka rikujtuar qëndrimin e Vashingtonit zyrtar, se nëse nuk do të ketë marrëveshje, atëherë zgjidhja më e mirë mbetet pavarësia e mbikqyrur sipas planit të Marti Ahtisari.
XS
SM
MD
LG