Ndërlidhjet

LISBONË


Presidenti serb Boris Tadiç ka deklaruar se Serbia nuk do të luftojë në Kosovë në rast të shpalljes së njëanshme të pavarësisë.
"Serbia nuk do të luftojë. Ajo është një demokraci evropiane, dhe pa stabilitetin e Serbisë nuk ka stabilitet në rajon", ka thënë Tadiç për të përditshmen portugeze "Diario de Notisiass". Ai ka vlerësuar se "lufta në Kosovë do të ishte skenari më katastrofik për të gjithë", por gjithashtu ka paralajmëruar se pavarësia e Kosovës do të ishte "precedent", dhe këtë rast do të mund ta ndiqnin vendet tjera.
XS
SM
MD
LG