Ndërlidhjet

BAGDAD


Televizioni shtetëror i Irakut njoftoi se suniti Sheikh Abdul-Sattar Abu Risha dhe dy truprojet e tij kanë humbur jetën nga një bombë e vendosur pranë rrugës në afërsi të shtëpisë së tij në krahinën Anbar. Abu Risha ishte figurë e njohur në Këshillin e krahinës, i cili ka mbështetur qeverinë irakiane dhe forcat amerikane, si dhe i ka luftuar militantët e Al Kaedas.
Pentagoni tha se vrasja e Abu Risha është "humbje tragjike", dhe shfaqi shpresën se do të mbijetojë lëvizja, të cilën ai e printe kundër Al Kaedës.
XS
SM
MD
LG