Ndërlidhjet

UASHINGTON


Presidenti George Bush tha se Shtetet e Bashkuara i parapëlqejnë mjetet diplomatike për të zgjidhur krizën rreth programit bërthamor të Iranit.
Në një konferencë për shtyp në Uashington, Bush gjithashtu tha se pret që Koreja Veriore të heqë dorë nga programi i saj bërthamor, dhe të mos i përhapë njohuritë mbi prodhimin e teknologjive dhe armëve të tilla.
"Ne u kemi bërë të qartë dhe do të vazhdojmë t'ua bëjmë të qartë verikoreanëve se presim ta respektojnë përkushtimin e tyre për të hequr dorë nga armët dhe programet e armëve. Presim nga ata që të ndërpresin proliferimin e tyre, nëse duan që bisedimet 6-palëshe të jenë të suksesshme", tha Bush.
Komentet e presidentit amerikan u bënë dy ditë pasi Koreja Veriore i përgënjeshtroi raportet se i ndihmon Sirisë që të zhvillojë kapacitete bërthamore.
XS
SM
MD
LG