Ndërlidhjet

KABUL


Komandanti i lartë ushtarak amerrikan në Afganistan, William Fallon ka akuzuar Iranin për furnizim "me pjesë ndihmëse vdekjeprurëse" për militantët në Afganistan. Ai tha se Garda Revolucionare e Iranit po furnizon me pjesë të bombave vdekjeprurëse, që ishin gjetur në Irak. Komentet e tij, që i transemton agjencia AP, u bën pasi një sulmues vetëvrasës me makinë bombë në Kabul vrau një ushtar francez dhe një kalimtar rasti nga Afganistani. Raportohet se nga luftërat e ashpra dje në pjesën jugore të Afganistanit u vranë 75 talibanë dhe së paku 6 civilë.
XS
SM
MD
LG