Ndërlidhjet

SEUL


Presidentët e dy Koreve po zhvillojnë bisedime zyrtare, të parat në 7 vjet dhe të dytat që nga përfundimi i luftës së Koreve më shumë se 50 vjet më parë.
Presidenti koreano-jugor tha se ka pasur bisedime "të hapura" me homologun e tij korano-verior
Takimi zhvillohet në Penjan, kryeqytetin e Koresë së Veriut.
Në Korenë e Veriut ekziston regjimi komunist, derisa Koreja e Jugut është një ndër ekonomitë më të zhvilluara në Azi dhe në botë.
XS
SM
MD
LG