Ndërlidhjet

PRAGË


Kryeministri cek, Mirek Topolanek ka kërkuar nga bashkësia ndërkombëtare të shtojë presionin ndaj qeverisë ruse në mënyrë që Moska zyrtare të respektojë shtetin ligjor dhe lirinë e fjalës.
Topolanek i bëri këto komente në Radion Evropa e Lirë, gjatë konferencës kushtuar 1 vjetorit të vrasjes së gazetares Ana Politkovskaja.
Politkovskaja u vra tetorin e kaluar në ndërtesën ku banonte, derisa njihej si një nga zërat më kritikë të politikave të Kremlinit, vecanërisht në Ceceni.
XS
SM
MD
LG