Ndërlidhjet

NJU JORK


Sekretari i përgjithshëm i OKB-së Ban Ki moon,
e ka quajtur përdorimin e forcës kundër protestuesve paqësor, si akt të "neveritshëm dhe të papranueshëm". Duke folur para anëtarëve të Këshillit të Sigurimit Ban Ki Moon, ka shprehur shqetësimin për vazhdimin e shkeljes së të drejtave njerëzore në juglindje të Azisë. Ban, gjithashtu u ka bërë thirrje prijësve ushtarakë të Mjanmarit, që të fillojnë me akcione të guximshme për demokratizimin e vendit dhe rrespektimin e të drejtave të njeriut.
XS
SM
MD
LG