Ndërlidhjet

PARIS


Ministri i jashtëm shqiptar Lulzim Basha, i ka bërë thirrje BE-së, të jetë e gatshme që të njohë pavarësinë e Kosovës. "Shqipëria mbështet fuqishëm përpjekjet për gjetjen e një marrëveshje ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, por diç e tillë vështirë se mund të ndodhë". Bashkimi Evropian duhet të fillojë përgatitjet për një skenar më të keq, ka thënë Basha në një intervistë për mediat franceze, duke shtuar se në rast të dështimit të bisedimeve "hapi që duhet ndërmarrë BE-ja dhe NATO-ja, është implementimi i planit të Ahtisarit. Ministri Basha gjatë qëndrimit në Paris, është takuar me kryetarin Sarkozi dhe homologun e tij Bernar Kushner .
XS
SM
MD
LG