Ndërlidhjet

MOSKË


Sekretarja amerikane e Shtetit, Condoleezza Rice është takuar gjatë ditës, në mbyllje të vizitës së saj në Rusi me aktivistë të të drejtave të njeriut. Ajo iu ka ofruar atyre ndihmën amerikane në aktivitetin e tyre në mbrojtje të vlerave universale.
Nga ana tjetër shefi i Pentagonit, Robert Gate, që gjendet me Ricë në këtë vizitë iu takua me oficerë të rinjë rusë. Gate tha se Shtetet e Bashkuara synojnë të punojnë gjithnjë e më ngushtë me forcat ushtarake.
vendosjen e bazave ushtarake në Gjeorgji dhe Ukrainë , por kritikoi Moskën për shitjet e armatimit që i ka bërë Siris ëdhe Iranit.
Pas takimeve të ndara Rice dhe Gate patën një takim të përbashkët me kryeministrin rus, Viktor Zubkov.
XS
SM
MD
LG