Ndërlidhjet

BAGDAD


Përleshjet e ashpra ndërmjet ushtrisë amerikane dhe militantëve në një zonë shiite të Bagdadit rezultuan me të paktën 10 të vdekur dhe më shumë se 40 të plagosur. Ushtria amerikane tha se operacionet e sotme në lagjen Sadr, të mbështetura nga aeroplanët luftarakë, kishin për shënjestër kriminelët, të cilët besohet të jenë përgjegjës për rrëmbimin e ushtarëve amerikanë.
Zyrtarët lokalë thanë se shumica e të vdekurve janë civilë, përfshirë gra dhe fëmijë.
XS
SM
MD
LG