Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shtetet e Bashkuara vazhdojnë ta mbështesin zbatimin e Marrëveshjen e Ohrit dhe zgjidhjen e dallimeve politike në Maqedoni sipas dispozitave të saj, ka thënë zv. zëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit, Tom Casey.
Lidhur me çështjen e emrit të vendit, Casey ka thënë se Shtetet e Bashkuara i inkurajojnë Greqinë dhe Maqedoninë që të vazhdojnë të punojnë përmes KB, në mënyrë që të dalin me një marrëveshje për emrin, e cila do të ishte e pranueshme për të dyja palët.
XS
SM
MD
LG