Ndërlidhjet

ISLAMABAD


Policia pakistaneze ka arrestuar disa dhjetëra gjyqtarë, që po protestonin në qytetin Karaci, kundër vendosjes së gjendjes së jashtëzakonshme. Që nga vendosja e gjendjes së jashtëzakonshme janë arrestuar qindra drejtues të opozitës, aktivistë të të drejtave të njeriut dhe gjyqtarë. Zyrtarë të partisë më të madhe islamike në vend thanë se 600 mbështetës të kësaj partie janë arrestuar. Kryeministri pakistanez tha se zgjedhjet e planifikuara për në janar mund të shtyhen për një vit. Sekretarja amerikane e shtetit, Condoleezza Rice, u ka bërë thirrje autoriteteve pakistaneze që t'i kthehen demokracisë. Uashingtoni po rishikon ndihmën amerikane për Islamabadin.
XS
SM
MD
LG