Ndërlidhjet

PARIS


Një gjykatë në Paris ka ngritur sot aktpadinë ndaj ish-kryetarit të Francës, Zhak Shirak, për shkak të keqpërdorimit të parasë publike, gjatë kohës sa ishte prefekt i Parisit. Kjo është hera e parë që ngritët një aktakuzë kundër ndonjë shefi të shtetit. Shiraku, sot, për tri orë të plota, është marrë në pyetje dhe e tëra ka kaluar në një atmosferë më të mirë të mundshme, ka deklaruar avokati i tij, Zha Vej, i cili nuk ka dhënë detaje të aktakuzës.
XS
SM
MD
LG