Ndërlidhjet

UASHINGTON


Presidenti George Bush u takua në Shtëpinë e Bardhë me udhëheqësin shiit me ndikim në Irak, Abdul Aziz al-Hakim. Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Dana Perino tha se Bush dhe Hakim kanë diskutuar mbi partneritetin strategjik mes Shteteve të Bashkuara dhe Irakut, përfshirë planet për një prani eventuale afatgjate ushtarake amerikane në këtë vend.
Hakim kryeson Këshillin Suprem Islamik të Irakut, një parti që ka rol kyç në qeveri dhe ka lidhje të ngushta me Iranin.
XS
SM
MD
LG