Ndërlidhjet

PARIS


Përfaqësuesit e Kinës, Francës, Rusisë, Shteteve të Bashkuara, Britanisë dhe Gjermanisë takohen sot në Paris për të diskutuar programet bërthamore të Iranit.
Takimi vjen një ditë pas bisedimeve mes shefit të diplomacisë evropiane, Javier Solana dhe delegacionit iranian, bisedime që Solana i cilësoi "zhgënjyese".
Britania, Franca dhe Shtetet e Bashkuara mbështesin një raund të ri sanksionesh ndaj Iranit, derisa Kina dhe Rusia, anëtare me të drejtë vetoje në Këshillin e Sigurimit, nuk i mbështesin këto masa.
XS
SM
MD
LG