Ndërlidhjet

KARAKAS


Në Venezuelë u refuzua propozimi për ndryshimin e Kushtetutës, që presidentit aktual Hugo Chavez do t'i mundësonte në këtë post të mbetej pa kufizime. Sipas autoriteteve kombëtare zgjedhore, 51% kanë votuar kundër ndryshimeve në referendumin e djeshëm. Kjo ishte disfata e parë e presidentit Chavez që nga zgjedhjet e vitit 1999 kur erdhi në pushtet. Duke pranuar rezultatin dhe humbjen, ai tha se dëshironte që Venezuelën ta udhëhiqte gjatë dhe ta shndërrronte në shtet socialist.
Shtëpia e Bardhë tha se rezultati i votimit është "lajmëtar i mirë" për "lirinë".
XS
SM
MD
LG