Ndërlidhjet

KJEV


Presidenti ukrainas, Viktor Jushcenko ka kandiduar Julia Timoshenkon si kryeministre të vendit.
Parlamenti duhet ta miratojë kandidaturën e Timoshenkos që ajo të hyjë në fuqi.
Partitë e presidentit Jushcenko dhe ish aleates së tij gjatë revolucionit të porotkalltë kanë një shumicë vetëm prej dy votash në parlament.
Timoshenko ka kryer detyrën e kryeministres më 2005, por më pas është hequr nga presidenti aktual për shkak të mosmarrëveshjeve.
XS
SM
MD
LG