Ndërlidhjet

UASHINGTON


Departmaneti amerikan i shtetit ka bërë të ditur se ekspert amerikan dhe rusë do të takohen ne Budapest me 13 dhjetor. Në qendër të takimit do jenë planet amerikane për vendosjen e një pjese të mbrojtjes raketore në Poloni dhe Çeki. Muajin e kaluar Uashingtoni i ka dorëzuar Moskes një numër propozimesh të cilat synojnë ti japin përgjigje shqetësimeve ruse për planin në fjaëe. Rusia kundërshton vendosjen e mbrojtjes raketore ne Poloni dhe Çeki duke e cilësuar si kërcënim për sigurinë kombëtare.
XS
SM
MD
LG