Ndërlidhjet

NIKOZI


Rusia e ka paralajmeruar perendimin se njohja e shpalljes së njëanshme të pavarësisë së Kosovës mund të shkaktojë "reaksion vargor" të problemeve në Ballkan dhe përtej. "Dua të theksoj se shpallja e njëanshme e pavarësisë së Kosovës dhe njohja e një pavarësie të tillë nuk do të mbetet pa pasoja" tha ministri i Jashtëm i Rusisë Sergei Lavrov, pas takimit me presidentin e Qipros Tasos Papadopulos.
''Në një rast të tillë këto vende do ta shkelnin ligjin ndërkombëtar. Ne nuk do ta mbështesnim një shkelje të tillë'' tha Lavrov.
XS
SM
MD
LG