Ndërlidhjet

ATHINË


Ministrja e punëve të jashtme të Greqisë Dora Bakojanis tha sot se do të ishte gabim nëse perspektiva e Serbisë në Evropë do të lidhet me qështjen e statusit të ardhshëm të Kosovës.
"Në këto momente kyqe, cilado përpjekje që perspektiva europiane e Serbisë të lidhet me çështjen e statusit të Kosovës do të jetë joproduktive" tha Bakojanis para gazetarëve.
Ndërkaq dje presidenti francez Nikolas Sarkozi tha se Serbia mund ti bashkohet BE-së vetëm nëse përmbush të gjitha kushtet rreth dorëzimit të të akuzuarve për krime lufte në gjykatën e Hagës dhe pranimit të pavarësisë së Kosovës.
XS
SM
MD
LG