Ndërlidhjet

LONDËR


Ish komisioneri i BE-së për politike të jashtme Chris Paten ka thënë se tash është koha të shkruhet kapitulli i fundit për Kosovën dhe se plani i Ahtisarit nuk ka alternativë.
Zgjidhja e kompromisit nuk është e mundur. Rusia megjithëse nuk e mbështet projektrezolutën në Këshillin e Sigurimit nuk ka dalë me ndonjë propozim. Bashkimi Evropian është veçanerisht i interesuar që çështja e Kosovës të zgjidhet në formën e duhur, sepse nëse gjërat shkojnë keq Evropa e para do ti ndjejë pasojat, tha Paten për Financial Times.
"Rëfimi mbi Kosovën ende nuk mund të vihet në listen e sukseseve të Bashkësisë Ndërkombëtare përderisa nuk i shtohet kapitulli i fundit i Ahtisarit", ka konkluduar Paten.
XS
SM
MD
LG