Ndërlidhjet

KATMANDU


Qeveria e Nepalit u zotua se do ta heqë monarkinë.
Udhëheqësit nepalezë u dakorduan për marrëveshje të re, e cila do t'i kthejë në qeveri ish kryengritësit maoistë, dhe do t'u japë fund 240 viteve të monarkisë.
Maoistët e braktisën qeverinë në shtator. Njëra nga kërkesat kyçe të komunistëve ishte shpallja e republikës, e cila do të formalizohet në kushtetutën e përkohshme.
XS
SM
MD
LG