Ndërlidhjet

UASHINGTON


"Ne të gjithë, jo vetëm Shtetet e Bashkuara, por dhe bashkësia ndërkombëtare, ndajmë të njëjtin mendim se është koha të përcaktojmë statusin përfundimtar të Kosovës", tha zëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit, Tom Casey.
Ai ka shtuar se pas dështimit të bisedimeve të ndërmjetësuara nga treshja ka ardhur koha të ecim përpara duke Planin Ahtisaari.
Duke komentuar rezolutën më të fundit të Parlamentit të Serbisë për Kosovën Casey tha se "dëshirojmë që populli i Serbisë të jetë në gjendje të realizojë objektivat e veta euroatlantike".
XS
SM
MD
LG