Ndërlidhjet

SARAJEVË


Një gjykatë në Bosnjë njoftoi se ka paditur ish gjeneralin serb Novak Gjukiq për urdhërimin e sulmit artilerik në veriperendim të qytetit Tuzla në maj të vitit 2005. Në deklaratën e gjykatës thuhet se bomba e vetme që goditi qendrën e qytetit ka vrarë 71 persona, shumica prej tyre fëmijë. Gjukiq ka komanduar forcat në Tuzla dhe është akuzuar për "krime lufte kundër civilëve".
XS
SM
MD
LG