Ndërlidhjet

MOSKË


Ish presidenti sovjetik Mikhail Gorbachov i akuzoi sot vendet e Perëndimit për krijimin e "precedentit të rrezikshëm" duke u kërcënuar se do ta anashkalojnë Këshillin e Sigurimit për ta vendosur fatin e Kosovës.
"Ky është një hap i paprecedent, pa mbështetje në aspektin politik apo moral", ka shkruar Gorbachov në të përditshmen "Rossiyskaya Gazeta".
"Për ligjin dhe sigurinë ndërkombëtare është krijuar një precedenti i rrezikshëm, i cili është në gjendje thjesht ta hedhë në erë situatën në një varg rajonesh tjera në botë", e transmeton AFP ish liderin sovjetik.
XS
SM
MD
LG