Ndërlidhjet

KAJRO


Franca nuk do ketë më kontakte me Sirinë derisa Damasku të tregojë vullnet për ta lënë Libanin t'i japë fund krizës aktuale dhe të zgjedhë presidentin e ri.
Kjo u bë e ditur nga presidenti francez Sarkozy pas takimit me homologun e tij egjiptian Mubarak në Kajro.
Siria largoi trupat nga Libani në vitin 2005 pas 30 vitesh pranie atje. Damasku vazhdon të akuzohet se po ndërhyn në Liban dhe po pengon qeverinë pro demokratike të Bejrutit.
XS
SM
MD
LG