Ndërlidhjet

NAIROBI


Prokurori i përgjithshëm i Kenias ka bërë thirrje që një trup i pavarur t'i verifikojë rezultatet e zgjedhjeve presidenciale. Komisioni zgjedhor ka emëruar fitues presidentin Mwai Kibaki, por liderja opozitare Raila Odinga pohoi për mashtrime.
Mbi 300 persona kanë humbur jetën si pasojë e dhunës që shpërtheu në Kenia pas deklarimit të fitores në zgjedhjet presidenciale nga presidenti aktual. Të dyja palët akuzojnë njëra-tjetrën për gjenocid. Policia ka përdorur ujë dhe gaz lotsjellës për të shpërndarë disa qindra persona që i ishin përgjigjur thirrjes së opozitës për protesta.
XS
SM
MD
LG