Ndërlidhjet

DETROIT


Ish guvernatori i Masacusetit Mitt Romney fitoi garën për kandidatin presidencial brenda republikanëve amerikanë në shtetin e Miciganit.
Romney, biznesmeni milioner, i lindur në Micigan fitoi 40% të votave.
Në shtetet e mëparshme ku është zhvilluar votimi në mesin e republikanëve kanë fituar Mike Huckabee dhe senatori John McCain. Kjo i ka lënë republikanët pa një kandidat favorit për të garuar në zgjedhjet presidenciale të nëntorit.
Senatorja Hillary Clinton fitoi në Micigan në mesin e demokratëve, por kjo fitore nuk është e vlefshme për shkak të mosmarrëveshjeve me drejtuesit lokalë të partisë.
XS
SM
MD
LG