Ndërlidhjet

NJU JORK


Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara sot do të diskutojë për situatën e përkeqësuar humanitare në Rripin e Gazës, pas mbylljes së vendkalimeve kufitare nga ana e Izraelit. Ky sesion i jashtëzakonshëm i Këshillit të Sigurimit është kërkuar nga vendet e Ligës Arabe. Bashkimi Evropian ka kritikuar Izraelin për, siç u tha, "dënimin kolektiv" të afro 1.5 milionë palestinezëve të Gazës.
Izraeli ka lejuar sot hyrjen e naftës dhe ndihmave ushqimore në Rripin e Gazës.
Izraeli tha se bllokada është pjesë e përpjekjeve për të ndalur hedhjen e raketave në territorin izraelit nga militantët në Gaza.
XS
SM
MD
LG