Ndërlidhjet

BRUKSEL


Përfaqësuesi i lartë i BE-së për politikë të Jashtme dhe Siguri Havier Solana tha se do të bëhet çmos për të ndihmuar Serbinë.
"Shpresoj shumë dhe do të bëjë ç'është e mundur që Serbia të marrë një përgjigje shumë konstruktive nga Këshilli i ministrave në mënyrë që të dëshmojmë angazhimin tonë për të parë Serbinë sa më afër Bashkimit Evropian", tha Solana.
Komisioneri për zgjerim i Bashkimit Evropian Oli Rehn nderkaq tha se "ne duhet ti dërgojmë sinjal të fuqishëm për të ardhmën evropiane qytetarëve serbë për të vendosur në afat të shkurtër nënshkrimin e marrëveshjes së Stabilizim Asociimit".
XS
SM
MD
LG