Ndërlidhjet

ADIS ABEBË


Ndihmës sekretarja amerikane e shtetit, Jendai Frazer, tha se rritja e dhunës në Keni, pas zgjedhjeve presidenciale të muajit të kaluar, paraqet "qartas pastrim etnik". Këto komente ajo i bëri gjatë samitit të Unionit Afrikan në Etiopi. Policia njoftoi për 22 persona të vrarë gjatë përleshjeve brutale në 24 oerët e fundit në Keni.
Gjatë dhunës së fundit në këtë vend, janë vrarë së paku 1 mijë vet dhe më se 250 mijë janë zhvendosur.
XS
SM
MD
LG